231/2005 Z. z.
Časová verzia predpisu účinná od 15.06.2005 do 31.08.2007
Obsah zobrazeného právneho predpisu má informatívny charakter.
| História |
|
|
|---|---|---|
| Dátum účinnosti | Novela | |
| 1. | Vyhlásené znenie | |
| 2. | 15.06.2005 - 31.08.2007 | |
| 3. | 01.09.2007 - 31.08.2009 | 402/2007 Z. z. |
Otvoriť všetky
| Číslo predpisu: | 231/2005 Z. z. |
| Názov: | Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 182/2005 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve |
| Typ: | Vyhláška |
| Dátum schválenia: | 13.05.2005 |
| Dátum vyhlásenia: | 07.06.2005 |
| Dátum účinnosti od: | 15.06.2005 |
| Dátum účinnosti do: | 31.08.2007 |
| Autor: | Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky |
| Právna oblasť: |
|
| Nachádza sa v čiastke: |
| 182/2005 Z. z. | Zákon o vinohradníctve a vinárstve |
| 402/2007 Z. z. | Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 231/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 182/2005 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve |
| 313/2009 Z. z. | Zákon o vinohradníctve a vinárstve |
231
VYHLÁŠKA
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky
z 13. mája 2005,
ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 182/2005 Z. z. o vinohradníctve
a vinárstve
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky podľa § 14 ods. 5, § 15 ods. 8, § 22 ods. 3, § 27 ods. 8, § 28 ods. 3 a § 29 ods. 8 zákona č. 182/2005 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve (ďalej len „zákon“) ustanovuje:
§ 1
Vinárska evidencia a oznamovacia povinnosť
(1)
Vinárska evidencia sa vedie tak, aby bolo možné preukázať a zistiť pôvod vinárskych
produktov, druh produktov a technologický postup ich výroby.
(2)
Vinárska evidencia sa vedie v evidenčných knihách písomnou formou alebo elektronickou
formou. Ak sa evidenčné knihy vedú písomnou formou, tieto sa pevne viažu a jednotlivé
strany sa číslujú. Pre elektronickú formu vedenia evidenčných kníh sa použije program
zabezpečujúci nevratné vykonanie každého záznamu s uvedením mena a priezviska osoby,
ktorá záznam vykonala. Každá evidenčná kniha sa označuje základnými identifikačnými
údajmi fyzickej osoby alebo právnickej osoby.
(3)
Vzor vedenia evidencie o výrobe hrozna a jeho použití je uvedený v prílohe č. 1.
(4)
Vzor vedenia evidencie o hmotnosti a cukornatosti nakúpeného hrozna alebo hroznového
muštu je uvedený v prílohe č. 2.
(5)
Vzor vedenia evidencie o množstve vyrobeného vína v členení podľa akostných kategórií
je uvedený v prílohe č. 3.
(6)
Vzor vedenia evidencie o nakúpenom a použitom množstve cukru, zahusteného hroznového
muštu, rektifikovaného zahusteného hroznového muštu, látok používaných pri úprave
kyslosti, iných prídavných látok a pomocných látok používaných na ošetrenie vinárskych
produktov je uvedený v prílohe č. 4.
(7)
Vzor vedenia evidencie o výrobe a použití alkoholických nápojov vyrobených z vedľajších
produktov zo spracovania a z výroby vinárskych produktov je uvedený v prílohe č. 5.
(8)
Vzor vedenia evidencie o zásobách vína je uvedený v prílohe č. 6.
(9)
Vzor vedenia evidencie o tvorbe výrobnej dávky a o technologickom postupe formou
technologického záznamu je uvedený v prílohe č. 7.
(10)
Vinárska evidencia podľa odsekov 3 až 9 sa uchováva päť rokov.
(11)
Vzor oznámenia o začiatku a skončení výroby vinárskych produktov a ich uvádzaní do
obehu podľa § 11 ods. 6 zákona je uvedený v prílohe č. 8.
§ 2
Oznámenia o upravovaní prirodzeného alkoholu, kyslosti a zvyškového cukru
(1)
Vzor oznámenia o zvyšovaní obsahu prirodzeného alkoholu podľa § 13 ods. 2 písm. c) zákona je uvedený v prílohe č. 9. Oznámenie výrobca zašle Ústrednému kontrolnému a skúšobnému ústavu poľnohospodárskemu
(ďalej len „kontrolný ústav“) najmenej 48 hodín pred začatím zvyšovania obsahu prirodzeného
alkoholu. Oznámenie môže výrobca zaslať súhrnne najviac 60 dní odo dňa uvedeného v
oznámení ako deň začatia zvyšovania obsahu prirodzeného alkoholu.
(2)
Vzor oznámenia o úprave zvyškového cukru podľa § 13 ods. 2 písm. c) zákona je uvedený v prílohe č. 10. Oznámenie výrobca zašle kontrolnému ústavu najmenej 48 hodín pred začatím úpravy
zvyškového cukru. Oznámenie môže výrobca zaslať súhrnne najviac za jeden kalendárny
mesiac.
(3)
Vzor oznámenia o zvyšovaní alebo znižovaní obsahu kyselín (ďalej len „úprava kyslosti“)
podľa § 13 ods. 2 písm. c) zákona je uvedený v prílohe č. 11. Oznámenie o úprave kyslosti výrobca zašle kontrolnému ústavu najmenej 48 hodín pred
začatím úpravy kyslosti.
(4)
Spôsob prepočtu prirodzeného alkoholu v objemových percentách zo stupňov normalizovaného
muštomeru je uvedený v prílohe č. 12.
§ 3
Hlásenie o úrode hrozna, výrobe vína a muštov a o zásobách vína a muštov
(1)
Vzor hlásenia o úrode hrozna a o jeho použití podľa § 12 zákona je uvedený v prílohe č. 13.
(2)
Vzor hlásenia o stave zásob vína a muštu podľa § 14 ods. 2 písm. a) a c) zákona je uvedený v prílohe č. 14.
(3)
Vzor hlásenia o výrobe vína a muštu podľa § 14 ods. 2 písm. b) zákona je uvedený v prílohe č. 15.
(4)
Vzor hlásenia o množstve použitých cibéb na výrobu tokajských vín je uvedený v prílohe č. 16. Vzor vedenia evidencie o výrobe cibéb a ich použití je uvedený v prílohe č. 17.
§ 4
Požiadavky na zmyslové, chemické a fyzikálne vlastnosti vinárskych produktov
(1)
Zmyslové požiadavky na kvalitu vinárskych produktov sú uvedené v prílohe č. 18.
(2)
Fyzikálne a chemické požiadavky na kvalitu vinárskych produktov sú uvedené v prílohe č. 19.
§ 5
Normy prípustných technologických strát pri výrobe vinárskych produktov
(1)
Základom na výpočet technologických strát pri výrobe vinárskych produktov je množstvo
produktu po vykvasení pred prvým stáčaním z kvasničných kalov. Ako jednotka množstva
pri výrobe vína sa používa liter (l).
(2)
Pri výrobe vína sú podľa jednotlivých technologických operácií prípustné tieto technologické
straty:
a)
výroba vína bez odkalenia muštu
1.
prvé stáčanie
1.1 bez použitia bentonitu 6,0 %,
1.2 s použitím bentonitu 6,5 %,
2.
druhé stáčanie
2.1 bez použitia bentonitu 1,2 %,
2.2 s použitím bentonitu 2,0 %,
3.
čírenie
3.1 bez použitia bentonitu 0,5 %,
3.2 s použitím bentonitu 1,0 %,
4.
filtrácia 0,1 %,
5.
tangenciálna filtrácia 0,6 %,
6.
plnenie cisterien 0,1 %,
7.
plnenie nádob pri expedícii 0,3 %,
8.
manipulačné straty 0,1 %,
9.
skladovacie straty (odparné) za mesiac
9.1 v drevených sudoch 0,3 %,
9.2 v ostatných nádobách 0,1 %,
10.
fľašovanie
10.1 sýtené, perlivé a šumivé 1,0 %,
10.2 ostatné 0,5 %,
b)
výroba vína s odkalením alebo odstredením muštu
1.
odkalenie alebo odstredenie muštu 5,5 %,
2.
prvé stáčanie
2.1 bez použitia bentonitu 2,0 %,
2.2 s použitím bentonitu 2,5 %,
3.
druhé stáčanie
3.1 bez použitia bentonitu 1,2 %,
3.2 s použitím bentonitu 2,0 %,
4.
čírenie
4.1 bez použitia bentonitu 0,5 %,
4.2 s použitím bentonitu 1,0 %,
5.
filtrácia 0,1 %,
6.
tangenciálna filtrácia 0,6 %,
7.
plnenie cisterien 0,1 %,
8.
plnenie nádob pri expedícii 0,3 %,
9.
manipulačné straty 0,1 %,
10.
skladovacie straty
10.1 v drevených sudoch 0,3 %,
10.2 v ostatných nádobách 0,1 %,
11.
fľašovanie
11.1 sýtené, perlivé a šumivé 1,0 %,
11.2 ostatné 0,5 %.
§ 6
Akostné víno z ohraničenej vinohradníckej plochy
(1)
Akostné víno z ohraničenej vinohradníckej plochy s označením názvu ohraničenej plochy
možno vyrábať iba v rámci zemepisnej oblasti, ktorej názov nesie, a iba z hrozna dopestovaného
v tejto oblasti.
(2)
Zemepisný názov označujúci ohraničenú vinohradnícku plochu sa vyjadruje jednoznačne
a presne a nesie názov obce alebo historický názov oblasti, v ktorej sa akostné víno
z ohraničenej vinohradníckej plochy vyrába.
(3)
Ak je to potrebné, pri vymedzení ohraničenej plochy možno túto plochu ohraničiť až
na úroveň vinohradov.
(4)
Žiadosť o uznanie akostného vína z ohraničenej vinohradníckej plochy sa podáva podľa
vzoru uvedeného v prílohe č. 20. K žiadosti sa prikladajú doklady uvedené v tejto prílohe.
(5)
Ak je žiadosť neúplná alebo obsahuje nesprávne údaje, Ministerstvo pôdohospodárstva
Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) ju vráti do 90 dní odo dňa jej doručenia
spolu s uvedením konkrétnych nedostatkov, s výzvou na ich odstránenie a termínom,
dokedy je potrebné nedostatky odstrániť. Ak vinár alebo iná osoba, ktorá uvádza víno
do obehu (ďalej len „žiadateľ“), v určenom termíne neodstráni nedostatky, ministerstvo
konanie zastaví.
(6)
O žiadosti o uznanie akostného vína z ohraničenej vinohradníckej plochy ministerstvo
rozhodne do jedného roka od podania žiadosti.
(7)
Vinár môže požiadať o zmenu výrobných podmienok pre už uznané (existujúce) akostné
víno z ohraničenej vinohradníckej plochy. V takom prípade sa postupuje rovnako ako
pri podávaní žiadosti o uznanie akostného vína z ohraničenej vinohradníckej plochy.
§ 7
Žiadosť o preskúšanie a zatriedenie vína
(1)
Žiadosť o preskúšanie a zatriedenie vína a pridelenie štátneho kontrolného čísla
podáva kontrolnému ústavu žiadateľ.
(2)
Ak ide o vzorky vína z dovozu, žiadateľ predloží spolu so žiadosťou aj sprievodné
doklady alebo ich kópie.
(3)
Vzor žiadosti o preskúšanie a zatriedenie vína je uvedený v prílohe č. 21.
(4)
Vzor žiadosti o pridelenie štátneho kontrolného čísla je uvedený v prílohe č. 22.
(5)
Odo dňa podania žiadosti o preskúšanie a zatriedenie vína a predloženia jeho vzoriek
žiadateľ nesmie s vínom manipulovať až dovtedy, kým nedostane osvedčenie o zatriedení
vína, okrem bežného ošetrovania vína.
§ 8
Spôsob odberu vzoriek vína na účely kontroly zatriedenia
(1)
Vzorky vína podliehajúce preskúšaniu a zatriedeniu sa predkladajú pred uvedením vína
do obehu.
(2)
Vzorky akostného vína s prívlastkom a tokajského vína možno predkladať aj po naplnení
do spotrebiteľského obalu.
(3)
Vzorky vína s pretlakom oxidu uhličitého sa predkladajú na preskúšanie a zatriedenie
len v spotrebiteľskom obale.
(4)
Zo skladovacej nádoby sa odoberá priemerná vzorka vína, ktorá sa pripravuje zmiešaním
rovnakého dielu vína zo spodnej vrstvy vína odobratého v jednej desatine celkovej
výšky skladovacej nádoby nad dnom, zo strednej vrstvy vína odobratého v strede skladovacej
nádoby a z hornej vrstvy vína odobratého v jednej desatine výšky skladovacej nádoby
pod povrchom. Za priemernú vzorku vína sa považuje aj vzorka vína odobratá cez vzorkovací
kohút po zhomogenizovaní vína v skladovacej nádobe.
(5)
Priemerná vzorka vína sa odoberá do čistých fliaš opláchnutých malým množstvom vína,
z ktorého pochádza priemerná vzorka.
(6)
Naplnené fľaše s priemernou vzorkou vína sa uzatvoria, uzávery sa zapečatia spôsobom
znemožňujúcim otvorenie fľaše bez porušenia pečate. Zapečatené fľaše sa označia etiketou,
na ktorej sa uvedie
a)
meno a priezvisko, ak je žiadateľom fyzická osoba, názov, sídlo, ak je žiadateľom
právnická osoba,
b)
označenie vína,
c)
ročník vína,
d)
číslo skladovacej alebo prepravnej nádoby,
e)
obsah skladovacej alebo prepravnej nádoby v litroch,
f)
ak ide o víno z dovozu, dátum dovozu.
(7)
Ak ide o víno z dovozu, jeho vzorky sa odoberajú z každej prepravnej nádoby. Fľaše
so vzorkami tohto vína zapečaťuje colný úrad.
§ 9
Množstvo vína na účely preskúšania a zatriedenia
Z každej výrobnej dávky vína sa na účely preskúšania a zatriedenia vína predkladajú
štyri fľaše vína zodpovedajúce najmenej 3 litrom vína.
§ 10
Spôsob preskúšania a zatriedenia vína
(1)
Preskúšanie vína vykonáva hodnotiaca komisia zmyslovým hodnotením a štátom akreditované
laboratórium chemickou analýzou.
(2)
Zmyslové hodnotenie vína spočíva v posúdení jeho organoleptických vlastností vo vzťahu
k navrhovanému označeniu.
(3)
Vzorky vína sa predkladajú hodnotiacej komisii podľa zaužívaných zásad pre zmyslové
hodnotenie vína; pri hodnotení vína sa musí zachovať anonymita údajov o žiadateľovi.
(4)
Zmyslové hodnotenie je neverejné a vykonáva sa v prostredí bez rušivých vplyvov,
ktoré zodpovedá zásadám senzorického hodnotenia.
(5)
Teplota zmyslovo hodnoteného bieleho vína musí byť 10 oC až 15 oC, červeného vína 12 oC až 18 oC, šumivého bieleho vína 8 oC až 12 oC, šumivého červeného vína 10 oC až 15 oC.
(6)
Hodnotiaca komisia môže v jednom dni zmyslovo vyhodnotiť najviac 60 vzoriek vína,
po vyhodnotení 30 vzoriek vína musí byť hodinová prestávka.
(7)
Súhlas alebo nesúhlas s označením, ktoré pre víno navrhuje žiadateľ, vyznačí každý
člen hodnotiacej komisie v zázname o zmyslovom hodnotení vína.
(8)
Podľa výsledkov zmyslového hodnotenia vína a výsledkov jeho chemickej analýzy vydáva
kontrolný ústav osvedčenie o zatriedení vína.
§ 11
Požiadavky na odbornú spôsobilosť členov hodnotiacej komisie
Členom hodnotiacej komisie môže byť ten, kto
a)
má najmenej sedemročnú odbornú prax v zmyslovom hodnotení vína,
b)
úspešne absolvoval odborné zmyslové skúšky organizované kontrolným ústavom a je bezúhonný.
§ 12
Štátne kontrolné číslo
(1)
Štátne kontrolné číslo je označenie na záklopke fľaše dobre viditeľným písmom a obsahuje
tieto údaje:
a)
skratku štátneho kontrolného čísla „ŠKČ“,
b)
prvú skupinu čísel - štvormiestne číslo, ktoré je poradovým číslom osvedčenia o pridelení
štátneho kontrolného čísla,
c)
druhú skupinu čísel - šesťmiestne číslo, ktoré je poradovým číslom spotrebiteľského
obalu,
d)
objem fliaš, do ktorých sa bude víno plniť,
e)
rok pridelenia štátneho kontrolného čísla.
(2)
Štátne kontrolné číslo sa umiestňuje priamo na záklopku dodatočným dotlačením alebo
priamo nalepením. Dotlač a výrobu štátneho kontrolného čísla zabezpečuje výrobca poverený
kontrolným ústavom.
(3)
Na požiadanie zamestnanca kontrolného ústavu ten, komu bolo pridelené štátne kontrolné
číslo, kedykoľvek musí preukázať, že štátne kontrolné číslo používa oprávnene.
(4)
Akostné víno z ohraničenej vinohradníckej plochy, akostné víno s prívlastkom a tokajské
víno, pre ktoré sa požaduje pridelenie štátneho kontrolného čísla, musia spĺňať ukazovatele
na ich kvalitatívne začlenenie.
(5)
Pre akostné víno z ohraničenej vinohradníckej plochy, akostné víno s prívlastkom
a tokajské víno kontrolný ústav pridelí žiadateľovi štátne kontrolné čísla len na
množstvo vína uvedené v žiadosti.
(6)
Kontrolný ústav odníme štátne kontrolné číslo, ak
a)
sa dodatočne preukáže, že víno nespĺňa požiadavky na pridelenie štátneho kontrolného
čísla,
b)
ten, komu bolo pridelené štátne kontrolné číslo, marí kontrolu alebo zabraňuje kontrole
používania štátneho kontrolného čísla.
(7)
Ten, komu bolo štátne kontrolné číslo odňaté, odstráni už nalepené štátne kontrolné
čísla z fliaš s vínom, použité a nepoužité štátne kontrolné čísla vráti kontrolnému
ústavu.
§ 13
Označovanie vinárskych produktov
(1)
Označiť víno slovom „barrique“ možno, ak víno zrelo najmenej tri mesiace v dubovom
sude s objemom 225 l ± 5 l, ktorý nebol používaný na výrobu vína dlhšie ako 36 mesiacov.
(2)
Označiť víno slovom „archívne víno“ možno, ak je víno uvádzané do obehu najmenej
tri roky po roku, v ktorom bolo zozbierané hrozno, z ktorého je víno vyrobené.
(3)
Označiť víno slovami „mladé víno“ možno, ak je víno naplnené do spotrebiteľských
obalov najneskôr do konca kalendárneho roku, v ktorom sa vykonal zber hrozna použitého
na výrobu tohto vína.
(4)
Označiť víno slovami „panenská úroda“ možno, ak víno pochádza z prvej úrody vinohradu.
Za prvú úrodu sa považuje zber hrozna uskutočnený v treťom, najneskôr však v štvrtom
roku po výsadbe.
(5)
Údajom podľa farby sa vína označujú slovami „biele“, „ružové“, „červené“. Biele víno
je vyrobené z bieleho hrozna, červeného hrozna alebo z modrého hrozna. Ružové víno
je vyrobené z červeného hrozna alebo z modrého hrozna. Červené víno je vyrobené z
modrého hrozna nakvasovaním alebo tepelným ošetrením.
(6)
Údaj o obsahu alkoholu uvedený na spotrebiteľskom obale znamená, že uvedený obsah
alkoholu sa nemôže od obsahu alkoholu určeného analýzou líšiť o viac ako 0,5 %. Obsah
alkoholu v objemových percentách sa uvádza zaokrúhlene na 1,0 alebo 0,5 objemových
percent. Za číselným údajom, ktorý predstavuje obsah alkoholu, sa uvádza symbol „obj.
%“ a pred ním sa uvádza vyjadrenie „skutočný obsah alkoholu“ alebo „skutočný alkohol“
alebo „alk“.
(7)
Údaj o obsahu oxidu síričitého sa označuje slovami „obsahuje SO2“ alebo „obsahuje síričitany“.
(8)
Vzor žiadosti o uznanie súťaže vín alebo výstavy vín, ktorej súčasťou je súťaž vín
na účely označovania vína, je uvedený v prílohe č. 23.
§ 14
Zrušovacie ustanovenia
Zrušujú sa:
1.
vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 147/1998 Z. z., ktorou sa vykonáva § 18 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 332/1996 Z.
z. o vinohradníctve a vinárstve a o zmene zákona č. 61/1964 Zb. o rozvoji rastlinnej
výroby v znení zákona č. 132/1989 Zb. v znení vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva
Slovenskej republiky č. 44/2003 Z. z.,
2.
vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 150/1998 Z. z. o preskúšavaní a zatrieďovaní vína a o štátnej kontrolnej známke v znení vyhlášky
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 42/2003 Z. z.,
3.
vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 154/1998 Z. z. o sprievodných dokladoch pri preprave vína a vinárskych výrobkov v znení vyhlášky
Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 46/2003 Z. z.,
4.
vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 285/1998 Z. z. o obaloch na víno a o označovaní vína v znení vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva
Slovenskej republiky č. 47/2003 Z. z.
§ 15
Účinnosť
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 15. júna 2005.
Zsolt Simon v. r.
Príloha č. 1 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA O VÝROBE HROZNA A O JEHO POUŽITÍ
EVIDENCIA O VÝROBE HROZNA A O JEHO POUŽITÍ
Príloha č. 2 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA HMOTNOSTI A CUKORNATOSTI NAKÚPENÉHO HROZNA ALEBO HROZNOVÉHO MUŠTU
EVIDENCIA HMOTNOSTI A CUKORNATOSTI NAKÚPENÉHO HROZNA ALEBO HROZNOVÉHO MUŠTU
Príloha č. 3 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA MNOŽSTVA VYROBENÉHO VÍNA V ČLENENÍ PODĽA AKOSTNÝCH KATEGÓRIÍ
EVIDENCIA MNOŽSTVA VYROBENÉHO VÍNA V ČLENENÍ PODĽA AKOSTNÝCH KATEGÓRIÍ
Príloha č. 4 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA NAKÚPENÉHO A POUŽITÉHO MNOŽSTVA CUKRU, ZAHUSTENÉHO HROZNOVÉHO MUŠTU, REKTIFIKOVANÉHO ZAHUSTENÉHO HROZNOVÉHO MUŠTU, LÁTOK POUŽÍVANÝCH PRI ÚPRAVE KYSLOSTI, INÝCH PRÍDAVNÝCH LÁTOK A POMOCNÝCH LÁTOK POUŽÍVANÝCH NA OŠETRENIE VINÁRSKYCH PRODUKTOV
EVIDENCIA NAKÚPENÉHO A POUŽITÉHO MNOŽSTVA CUKRU, ZAHUSTENÉHO HROZNOVÉHO MUŠTU, REKTIFIKOVANÉHO ZAHUSTENÉHO HROZNOVÉHO MUŠTU, LÁTOK POUŽÍVANÝCH PRI ÚPRAVE KYSLOSTI, INÝCH PRÍDAVNÝCH LÁTOK A POMOCNÝCH LÁTOK POUŽÍVANÝCH NA OŠETRENIE VINÁRSKYCH PRODUKTOV
Príloha č. 5 vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA VÝROBY A POUŽITIA ALKOHOLICKÝCH NÁPOJOV VYROBENÝCH Z VEDĽAJŠÍCH PRODUKTOV ZO SPRACOVANIA A Z VÝROBY VINÁRSKYCH PRODUKTOV
EVIDENCIA VÝROBY A POUŽITIA ALKOHOLICKÝCH NÁPOJOV VYROBENÝCH Z VEDĽAJŠÍCH PRODUKTOV ZO SPRACOVANIA A Z VÝROBY VINÁRSKYCH PRODUKTOV
Príloha č. 6 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA ZÁSOB VÍNA (V LITROCH)
EVIDENCIA ZÁSOB VÍNA (V LITROCH)
Príloha č. 7 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA O TVORBE VÝROBNEJ DÁVKY A O TECHNOLOGICKOM POSTUPE
EVIDENCIA O TVORBE VÝROBNEJ DÁVKY A O TECHNOLOGICKOM POSTUPE
Príloha č. 8 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
OZNÁMENIE O ZAČATÍ A SKONČENÍ VÝROBY VINÁRSKYCH PRODUKTOV A ICH UVÁDZANÍ DO OBEHU
OZNÁMENIE O ZAČATÍ A SKONČENÍ VÝROBY VINÁRSKYCH PRODUKTOV A ICH UVÁDZANÍ DO OBEHU
Príloha č. 9 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
OZNÁMENIE O ZVYŠOVANÍ OBSAHU PRIRODZENÉHO ALKOHOLU (CUKORNATOSTI)
OZNÁMENIE O ZVYŠOVANÍ OBSAHU PRIRODZENÉHO ALKOHOLU (CUKORNATOSTI)
Príloha č. 10 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
OZNÁMENIE O ÚPRAVE ZVYŠKOVÉHO CUKRU
OZNÁMENIE O ÚPRAVE ZVYŠKOVÉHO CUKRU
Príloha č. 11 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
OZNÁMENIE O ZVYŠOVANÍ ALEBO ZNIŽOVANÍ OBSAHU KYSELÍN
OZNÁMENIE O ZVYŠOVANÍ ALEBO ZNIŽOVANÍ OBSAHU KYSELÍN
Príloha č. 12 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
TABUĽKA NA PREPOČET STUPŇOV NORMALIZOVANÉHO MUŠTOMERU (o NM) NA PRIRODZENÝ OBSAH ALKOHOLU V OBJ. %
| ° NM | obj. % alk. | ° NM | obj. % alk. | ° NM | obj. % alk. |
| 0,8 | 0,5 | 20,0 | 11,9 | 40,0 | 23,8 |
| 1,0 | 0,6 | 20,2 | 12,0 | 40,3 | 24,0 |
| 1,7 | 1,0 | 21,0 | 12,5 | 41,0 | 24,4 |
| 2,0 | 1,2 | 21,8 | 13,0 | 41,2 | 24,5 |
| 2,5 | 1,5 | 22,0 | 13,1 | 42,0 | 25,0 |
| 3,0 | 1,8 | 22,7 | 13,5 | 42,8 | 25,5 |
| 3,4 | 2,0 | 23,0 | 13,7 | 43,0 | 25,6 |
| 4,0 | 2,4 | 23,5 | 14,0 | 43,7 | 26,0 |
| 4,3 | 2,5 | 24,0 | 14,3 | 44,0 | 26,2 |
| 5,0 | 3,0 | 24,4 | 14,5 | 44,5 | 26,5 |
| 5,9 | 3,5 | 25,0 | 14,9 | 45,0 | 26,8 |
| 6,0 | 3,6 | 25,2 | 15,0 | 45,4 | 27,0 |
| 6,7 | 4,0 | 26,0 | 15,5 | 46,0 | 27,4 |
| 7,0 | 4,2 | 26,9 | 16,0 | 46,2 | 27,5 |
| 7,6 | 4,5 | 27,0 | 16,1 | 47,0 | 28,0 |
| 8,0 | 4,8 | 27,7 | 16,5 | 47,9 | 28,5 |
| 8,4 | 5,0 | 28,0 | 16,7 | 48,0 | 28,6 |
| 9,0 | 5,4 | 28,6 | 17,0 | 48,7 | 29,0 |
| 9,2 | 5,5 | 29,0 | 17,3 | 49,0 | 29,2 |
| 10,0 | 6,0 | 29,4 | 17,5 | 49,6 | 29,5 |
| 11,0 | 6,5 | 30,0 | 17,9 | 50,0 | 29,8 |
| 11,8 | 7,0 | 30,2 | 18,0 | ||
| 12,0 | 7,1 | 31,0 | 18,5 | ||
| 12,6 | 7,5 | 32,0 | 19,0 | ||
| 13,0 | 7,7 | 32,8 | 19,5 | ||
| 13,4 | 8,0 | 33,0 | 19,6 | ||
| 14,0 | 8,3 | 33,6 | 20,0 | ||
| 14,3 | 8,5 | 34,0 | 20,2 | ||
| 15,0 | 8,9 | 34,4 | 20,5 | ||
| 15,1 | 9,0 | 35,0 | 20,8 | ||
| 16,0 | 9,5 | 35,3 | 21,0 | ||
| 16,8 | 10,0 | 36,0 | 21,4 | ||
| 17,0 | 10,1 | 36,1 | 21,5 | ||
| 17,6 | 10,5 | 37,0 | 22,0 | ||
| 18,0 | 10,7 | 37,8 | 22,5 | ||
| 18,5 | 11,0 | 38,0 | 22,6 | ||
| 19,0 | 11,3 | 38,6 | 23,0 | ||
| 19,3 | 11,5 | 39,0 | 23,2 | ||
| 39,5 | 23,5 | ||||
Príloha č. 13 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
HLÁSENIE O ÚRODE HROZNA A JEHO POUŽITÍ K 30. 11. .....
HLÁSENIE O ÚRODE HROZNA A JEHO POUŽITÍ K 30. 11. .....
VZOR
HLÁSENIE O ÚRODE HROZNA A JEHO POUŽITÍ K 30. 11. .....
HLÁSENIE O ÚRODE HROZNA A JEHO POUŽITÍ K 30. 11. .....
(údaje o predaji hrozna)
Príloha č. 14 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
Príloha č. 15 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
HLÁSENIE O VÝROBE VÍNA A MUŠTU K 30. 11. .....
HLÁSENIE O VÝROBE VÍNA A MUŠTU K 30. 11. .....
Príloha č. 16 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
HLÁSENIE O MNOŽSTVE POUŽITÝCH CIBÉB NA VÝROBU TOKAJSKÝCH VÍN K 31.7. .....
HLÁSENIE O MNOŽSTVE POUŽITÝCH CIBÉB NA VÝROBU TOKAJSKÝCH VÍN K 31.7. .....
Príloha č. 17 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
EVIDENCIA O VÝROBE CIBÉB A ICH POUŽITÍ
EVIDENCIA O VÝROBE CIBÉB A ICH POUŽITÍ
Príloha č. 18 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
POŽIADAVKY NA ZMYSLOVÉ VLASTNOSTI VINÁRSKYCH PRODUKTOV
| Znak kvality |
AKOSTNÉ VÍNO S PRÍVLASTKOM | AKOSTNÉ VÍNO | ||||||||
| slamové víno |
ľadový zber |
cibébový výber |
hrozienkový výber |
bobuľový výber |
výber z hrozna |
neskorý zber |
kabinetné | odrodové | značkové | |
| Čírosť | ČÍRE S ISKROU | |||||||||
| Môžu sa vyskytovať ojedinelé jemné kryštáliky vínneho kameňa a v červených vínach slabo vyzrážané farbivo. | ||||||||||
| Farba | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU VÍNA | |||||||||
| BIELA, RUŽOVÁ A ČERVENÁ ZODPOVEDAJÚCA ODRODE, ROČNÍKU A PRÍVLASTKU VÍNA Pripúšťajú sa menšie odchýlky v odtieni farby. |
BIELA, RUŽOVÁ A ČERVENÁ ZODPOVEDAJÚCA ODRODE, ROČNÍKU A ZNAČKE Pripúšťajú sa menšie odchýlky v odtieni farby. |
|||||||||
| Vôňa | VÝRAZNÁ, ČISTÁ A ZODPOVEDAJÚCA ODRODE A PRÍVLASTKU VÍNA Pripúšťajú sa menšie odchýlky vo výraznosti. |
VÝRAZNÁ, ČISTÁ A ZODPOVEDAJÚCA ODRODE ALEBO ZNAČKE Pripúšťajú sa menšie odchýlky vo výraznosti. |
||||||||
| Chuť | ZODPOVEDAJÚCA ODRODE A PRÍVLASTKU VÍNA Pripúšťajú sa menšie odchýlky v typickosti. |
ZODPOVEDAJÚCA ODRODE A ZNAČKE A HARMONICKÁ Pripúšťa sa menej harmonická, avšak zodpovedajúca označeniu a čistá. |
||||||||
| Znak kvality |
STOLOVÉ VÍNO | OBLASTNÉ VÍNO | VÍNO DEZERTNÉ, AROMATIZO- VANÉ A LIKÉROVÉ |
VÍNO S PRETLAKOM CO2 | |
| Čírosť | ČÍRE S ISKROU | ČÍRE S ISKROU | ČÍRE S ISKROU | ČÍRE S ISKROU | |
| Pripúšťajú sa ojedinelé vlákna filtračnej hmoty a ojedinelé výdrobky z korku, jemné kryštáliky vínneho kameňa a pri červených vínach slabo vyzrážané farbivo. |
Pripúšťajú sa ojedinelé vlákna filtračnej hmoty a ojedinelé výdrobky z korku, jemné kryštáliky vínneho kameňa a pri červených vínach slabo vyzrážané farbivo. |
Pripúšťajú sa ojedinelé vlákna filtračnej hmoty, jemné kryštáliky vínneho kameňa a pri červených vínach slabo vyzrážané farbivo. |
Perlenie jemné, dlhotrvajúce | ||
| Pripúšťa sa hrubšie a krátko trvajúce. |
|||||
| Farba | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | |
| Pripúšťa sa v bielych vínach slabší hnedožltý alebo ružovkastý odtieň a v červených vínach hnedastý odtieň. |
Pripúšťa sa v bielych vínach slabší hnedožltý alebo ružovkastý odtieň a v červených vínách hnedastý odtieň. |
Pripúšťajú sa menšie odchýlky odtieňa a intenzity farby. |
Pripúšťa sa žltkastý odtieň v bielom víne. |
||
| Vôňa | ČISTÁ, VÍNOVÁ | VÝRAZNÁ, ČISTÁ, ZODPOVEDAJÚCA ODRODE |
VÝRAZNÁ, ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU |
VÝRAZNÁ, SVIEŽA A ZODPOVEDAJÚCA DRUHU A ZNAČKE | |
| Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. | Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. | Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. | Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. |
||
| Chuť | PRIMERANE PLNÁ A HARMONICKÁ |
VÝRAZNÁ, ZODPOVEDAJÚCA ODRODE, HARMONICKÁ |
VÝRAZNÁ, PLNÁ A HARMONICKÁ, ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU |
VÝRAZNÁ, SVIEŽA A HARMONICKÁ, ZODPOVEDAJÚCA DRUHU A ZNAČKE |
|
| Pripúšťa sa menej plná a menej harmonická, avšak čistá. |
Pripúšťa sa menej harmonická. | Pripúšťajú sa menšie odchýlky v plnosti a typickosti. |
Pripúšťa sa menej výrazná a menej harmonická chuť. |
||
Príloha č. 19 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
POŽIADAVKY NA FYZIKÁLNE A CHEMICKÉ VLASTNOSTI VINÁRSKYCH PRODUKTOV
| Ukazovateľ | AKOSTNÉ VÍNO S PRÍVLASTKOM | |||||||||||||||
| slamové víno | ľadové víno | cibébový výber | hrozienkový výber |
bobuľový výber | výber z | hrozna | neskorý zber | kabinetné | ||||||||
| biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | |
| Alkohol v obj. % skutočný najmenej celkový najviac |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
8,0 - |
9,5 - |
9,5 - |
9,5 - |
9,5 - |
9,5 - |
9,5 - |
| Prchavé kyseliny v g/l najviac |
- | - | - | - | - | - | - | - | 1,0 | 1,2 | 1,0 | 1,2 | 1,0 | 1,2 | 0,9 | 1,0 |
| Popol v g/l najmenej |
1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,4 |
| Obsah cukru v g/l najviac |
podľa označenia vína | |||||||||||||||
| Bezcukomý extrakt v g/l najmenej |
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Ukazovateľ | AKOSTNÉ VÍNO | STOLOVÉ VÍNO | OBLASTNÉ VÍNO | AROMATIZOVANÉ VÍNO | LIKÉROVÉ VÍNO | |||||||
| odrodové | značkové | |||||||||||
| biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | |
| Alkohol v obj. % skutočný najmenej celkový najviac* |
9,5 - |
9,5 - |
9,5 - |
9,5 - |
8,5 15,0 |
8,5 15,0 |
8,5 15,0 |
8,5 15,0 |
15,0 - |
15,0 - |
15,0 22,0 |
15,0 22,0 |
| Prchavé kyseliny v g/l najviac |
0,9 | 1,0 | 0,9 | 1,0 | 1,0 | 1,1 | 1,0 | 1,1 | 1,0 | 1,2 | 1,1 | 1,2 |
| Popol v g/l najmenej |
1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,3 | 1,3 | 1,3 | 1,1 | 1,4 | - | - |
| Obsah cukru v g/l najviac |
- | - | - | - | 35,0 | 35,0 | 35,0 | 35,0 | podľa označenia vína | - | - | |
| Bezcukomý extrakt v g/l najmenej |
16,0 | 18,0 | 16,0 | 18,0 | 15,0 | 17,0 | 15,0 | 17,0 | - | - | 17,0 | 17,0 |
| Ukazovateľ | VÍNO S PRETLAKOM CO2 | ||||||||||
| ŠUMIVÉ | AKOSTNÉ | ŠUMIVÉ | AKOSTNÉ ŠUMIVÉ V.O.V.P. a PESTOVATEĽSKÝ SEKT |
AROMATICKÉ ŠUMIVÉ a AKOSTNÉ AROMATICKÉ ŠUMIVÉ |
PERLIVÉ | SÝTENÉ | |||||
| biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | |
| Alkohol v obj. % skutočný najmenej celkový najviac |
- 8,5 |
- 8,5 |
- 9,0 |
- 9,0 |
- 9,0 |
- 9,0 |
6,0 - |
9,5 - |
9,5 - |
8,5 - |
8,5 - |
| Prchavé kyseliny v g/l najviac |
1,0 | 1,1 | 0,9 | 1,0 | 0,9 | 1,0 | 0,9 | 1,0 | 1,1 | 1,0 | 1,1 |
| Popol v g/l najmenej |
1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,3 |
| Obsah cukru | podľa označenia vína | ||||||||||
| Bezcukorný extrakt v g/l najmenej |
15,0 | 17,0 | 16,0 | 18,0 | 16,0 | 18,0 | 16,0 | 16,0 | 17,0 | 16,0 | 17,0 |
Príloha č. 20 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
ŽIADOSŤ O UZNANIE AKOSTNÉHO VÍNA Z OHRANIČENEJ VINOHRADNÍCKEJ PLOCHY
ŽIADOSŤ O UZNANIE AKOSTNÉHO VÍNA Z OHRANIČENEJ VINOHRADNÍCKEJ PLOCHY
Príloha č. 21 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
ŽIADOSŤ O PRESKÚŠANIE A ZATRIEDENIE VÍNA
ŽIADOSŤ O PRESKÚŠANIE A ZATRIEDENIE VÍNA
Príloha č. 22 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
ŽIADOSŤ O PRESKÚŠANIE A ZATRIEDENIE VÍNA A PRIDELENIE ŠTÁTNEHO KONTROLNÉHO ČÍSLA
ŽIADOSŤ O PRESKÚŠANIE A ZATRIEDENIE VÍNA A PRIDELENIE ŠTÁTNEHO KONTROLNÉHO ČÍSLA
Príloha č. 23 k vyhláške č. 231/2005 Z. z.
VZOR
ŽIADOSŤ O UZNANIE SÚŤAŽE VÍN ALEBO VÝSTAVY VÍN
ŽIADOSŤ O UZNANIE SÚŤAŽE VÍN ALEBO VÝSTAVY VÍN